Na co si dát pozor, když chcete pronajímat byt II

Pokud se chystáte pronajímat byt a chcete mít co nejlépe ošetřenou smlouvu s budoucím nájemcem, čtěte dál.

photo interior eyecatch

Spolu s advokátem Romanem Tomkem z kanceláře SEDLAKOVA LEGAL jsme pro vás připravili druhou část článku, která se tentokrát zaměřuje na povinnosti pronajímatele.

Jaké jsou povinnosti pronajímatele nemovitosti?

Pronajímatel má v podstatě jedinou povinnost, a to zajistit, aby nájemce mohl byt nerušeně užívat. Pod tím je ale řada jednotlivých povinností, zejména spočívající v opravách, které užívání brání. Zároveň pod tuto povinnost spadá povinnost zajistit přístup do bytu i bytového domu, zajistit dodávku energií (pokud není sjednáno, že si nájemce zajistí sám). Má též povinnost zajistit soukromí nájemce, tedy nevstupovat do bytu (i když je v jeho vlastnictví) bez předchozí dohody nebo upozornění.

Co však není povinností pronajímatele (a na to je řada otázek) je zajištění „dobrých“ sousedů. Často se klienti ptají, když mají hlučné sousedy, jestli mají nárok požadovat po pronajímateli jakékoli slevy nebo úlevy. Tak tomu bohužel není, protože toto pronajímatel nemůže ovlivnit, nejde o vlastnost bytu. Je to tedy třeba řešit s těmito sousedy, případně, pokud to nepomůže, s policí. Pokud jde o nájemníky a ne majitele, lze také problémy se sousedy řešit s majitelem konkrétního bytu s tím, že porušují pravidla soužití v domě.

demenager et faire ses cartons

Jaké má pronajímatel možnosti, když nájemník neplatí:

Pokud není hrazeno, je vždy potřeba nájemce vyzvat k doplacení a upozornit ho na možnost výpovědi. Zde pak mohou nastat 2 situace:

  • Pokud není hrazeno 1 nebo 2 měsíce, může pronajímatel smlouvu vypovědět, ale běží klasická výpovědní doba 3 měsíce.
  • Není-li hrazeno 3 a více měsíců, lze vypovědět bez výpovědní doby, podmínkou ale je právě upozornění na porušení povinnosti a výzva k nápravě s rozumnou délkou ke splnění (lze doporučit alespoň týden). Pokud by toto pronajímatel neučinil, tak se k výpovědi nepřihlíží (jednoduše to je tak, jako by nebyla).

V případě, kdy nájemce na výpověď nereaguje, je třeba podat návrh na vyklizení k soudu. Často je ve smlouvách sjednáno, že může pronajímatel vyklidit byt sám, toto ale nelze. Dle rozhodovací praxe soudů jde o porušení domovní svobody, a tedy potenciálně trestný čin. Toto vychází ze skutečnosti, že pouze soud může nezávisle rozhodnout, zda byly podmínky pro výpověď dány nebo ne. Až na základě rozhodnutí soudu lze nařídit nucené vyklizení (formou exekuce nebo výkonu rozhodnutí, tedy opět ne svépomocí).

Pokud je sjednaná jistota, je toto právě ten případ, kdy ji může pronajímatel využít a započíst na ni svůj nárok na zaplacení neuhrazeného nájemného.

 

CHCETE PRODAT NEBO PRONAJMOUT NEMOVITOST Kontakt | Reality Josef Vencovský (realityvencovsky.cz)

Autor článku: Redakce G8 Reality

 

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

1000 maxwell ln unit 11b hoboken nj primary photo
Reality
1
oko

Aktuální ceny bytů v Praze: Přehled podle lokalit za m²

Ceny nemovitostí v širším centru Prahy patří k nejvyšším v České republice. Praha 1 vede s průměrnou cenou mezi 150…
pixta 86561167 M 1536x1024 1
Reality
1
oko

Nová zelená úsporám 2025: Klíčové změny a novinky

Sjednocení podprogramů Jednou z hlavních změn je sloučení dosavadních podprogramů. Nový podprogram ponese název Nová zelená úsporám Light a zaměří se na…
1000 maxwell ln unit 11b hoboken nj primary photo

Aktuální ceny bytů v Praze: Přehled podle lokalit za m²

pixta 86561167 M 1536x1024 1

Nová zelená úsporám 2025: Klíčové změny a novinky