Bez ohledu na to, jestli žijete v domě nebo v bytě, na pojištění nemovitosti a domácnosti byste měli pamatovat za všech okolností. Mezi těmito pojmy je ale důležité umět rozlišovat. Pojištění nemovitostí je zaměřené na ochranu fyzické struktury vašeho domu. Ta zahrnuje zdi, střechu, okna, dveře a další stavební prvky. Pojištění domácnosti pak pokrývá vše, co je uvnitř vašeho domu, tedy nábytek, elektroniku, oblečení a další osobní věci.
Na co je vhodné pojištění nemovitosti?
Nejčastějšími typy jsou pojištění proti požáru, povodním, zemětřesení a proti vloupání. Zároveň je potřeba myslet na rizika, nad kterými bychom ještě před pár lety jenom mávli rukou. Na základě nedávných zkušeností například víme, že i v České republice se lze potýkat s tornádem. Mezi nové hrozby může patřit také zkrat fotovoltaické elektrárny.
Často si lidé chybně myslí, že pojištění nemovitosti nemusí uzavírat v případě vlastnictví bytu. To je ale velký omyl. I zde je nutné pojistit okna, dveře, podlahu, obklady a tak dále. Pokud si na nově kupovanou nemovitost berete hypotéku, zřízení tohoto pojištění patří mezi základní podmínky.
Co pokrývá pojištění domácnosti?
Pojištění domácnosti je určeno k ochraně vašeho osobního majetku v případě škod, které mohou nastat v důsledku událostí jako jsou požáry, povodně, vloupání a další. Pokud již k takové situaci dojde a váš majetek je poškozen nebo zničen, pojišťovna vám na základě vašeho pojištění poskytne finanční náhradu.
Faktory ovlivňující cenu pojištění
Cena pojištění nemovitosti a domácnosti se může výrazně lišit v závislosti na řadě faktorů. Mezi tyto faktory patří hodnota nemovitosti a osobního majetku, umístění domu, typ a stáří nemovitosti, vaše pojistná historie a mnoho dalších okolností. Pokud například žijete v oblasti s vysokým rizikem povodní, za pojištění si připlatíte. Nejméně zaplatí lidé žijící na vesnici nebo v malém městě. Naopak v Praze nebo v Brně si za pojištění připlatí zhruba o třetinu více.
Pozor na časté chyby
Během sjednávání pojištění si dejte pozor na několik chyb. Jednou z nejčastějších je nedostatečné pojištění. Pokrytí může být omezené a nemusí zahrnovat všechny rizika, která mohou v případě vaší nemovitosti nastat. Zamyslete se důkladně nad tím, jestli nebudete potřebovat specifický typ pojištění jako například to proti povodním. Nepodceňujte ani možnost požáru. Podle České asociace pojišťoven byla v loňském roce pojištěna pouze čtvrtina nemovitostí, které zasáhl požár. Celkem tak Češi kvůli tomu přišli o 1,7 miliardy korun.
Stejně tak do pojištění nezapomeňte zahrnout garáž, dílnu nebo další budovy. Častou chybou je také nedostatečné pochopení pojistných podmínek. Jejich důkladné přečtení a pochopení je zásadní.
Pravidelná aktualizace
Uzavřením pojištění vaše starost o nemovitost nekončí. Při jakékoliv rekonstrukci nebo větším zásahu do nemovitosti byste měli pojištění aktualizovat. Pokud si například pořídíte novou kuchyň, koupelnu nebo na střechu nainstalujete fotovoltaické panely, zvýší se tím celková hodnota majetku. Podle posledního průzkumu České asociace pojišťoven má jen třetina pojistných smluv nastavenou správnou výši pojistné částky. Tedy takovou, za kterou by třeba po požáru šlo pořídit nové bydlení. Většina smluv je takzvaně podpojištěna, nejčastěji o 20 až 49 %.
Autor článku: Redakce RE/MAX G8 Reality